Veselé Vánoce Vám všem… BONUS

Naše teta peče léta na Vánoce vánočku… a já ji peču taky. Letos se obzvlášť povedla, holt recepty od babičky prostě nikdy nezklamou. Pokud vánočku pečete taky, mám pro vás pár tipů, ať už pro tento rok, nebo i pro ten příští…
Na těsto: 1kg polohrubé mouky, 18dkg změklého másla, 2dkg moučkového cukru, 4 žloutky, 1 rovná lžička soli, vanilkový cukr, 60g kvasnic (cca 1 a 1/3 kostky), 4 dl vlažného mléka
Z mléka a kvasnic připravíme kvásek, já nechávám těsto vymíchat v domácí pekárně, kde je program přímo určený pro kynutá těsta. Těsto nakynulo, že to pomale vypadalo jako v pohádce „Hrnečku vař!“
Přidáme do mezipater: rozinky, kandované ovoce, mandle, oříšky, čokoláda, kandované třešně atd.
Tipy:

…Do těsta na vánočku podle rady mé babičky nepřidávám ani oříšky, rozinky, čokoládu či kandované ovoce, těsto tak lépe nakyne a snáze se s ním pracuje.
…Tyto ingredience přidávám až mezi jednotlivé upletené vrstvy, rozinky či oříšky pak nejsou připálené a tím pádem i hořké.
…Budeme sice potřebovat „9 kusů“, ale bochánek těsta si rozdělíme na osminky (nejprve čtyři díly a každý ještě napůl), aby byly všechny kousky přibližně stejné. První patro je ze 4 dílů, druhé ze 3 a poslední patro z 1 dílu, který si ale vyválíme jednou tak dlouhý.
…Při pletení těsto neutahuju, pletu volně, tak že u každé zapletené části je místo, kam lze strčit prst. Vánočka má alespoň kam kynout a netrhá se.
…Vánočku nechám po upletení ještě cca půl hodiny kynout, poté teprve potírám rozšlehaným vajíčkem a dávám do trouby.
…Fixuju pomocí špejlí, ale pokud vánočka uhnout chce, tak prostě uhne i se špejlemi. Určitou oporu ale určitě vánočce poskytnou.
…Po chvilce pečení, kdy začne vánočka zlátnout, přikryju ji zvrchu alobalem, aby se nespálila…hlídat se ale musí.
… Pečeme cca 35-45 minut, zkusíme vytáhnout špejli, pokud se těsto nelepí, vypneme troubu a necháme vánočku v troube 5-10 minut dojít.
Dnes mám pro Vás také BONUS v podobě videa…aneb jak jsme pletly Vánočku.

Přeju Vám krásné a hlavně klidné a pohodové prožití Vánoc v kruhu vašich nejbližších. Ať je zítřejší den pro Vás stejně výjimečný jako je pro mě. Mimo jiné Vám přeju bohatého Ježíška, ať pod stromečkem kromě dárků naleznete také lásku a spokojenost vašich blízkých, žádné vánoční nehody a samá šťastná setkání. Krásné Vánoce 2013.
 

1 thought on “Veselé Vánoce Vám všem… BONUS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *