Náš Štědrý den

Pěknou zasněženou sobotu,

tedy alespoň u nás konečně napadl nepatrný poprašek, takže to vypadá daleko lépe než na Štědrý den, který nejen počasím, ale i teplotami připomínal spíše přicházející jaro. Ráno jsme začali tradičně – vánočkou a pečeným čajem, tedy alespoň letos jsem kakao vyměnila za pečený čaj od babičky. Tomáš vyrazil s Arou zakrmit zvěř a já jsem se u pohádek pustila do zdobení stromečku. Letos jsem ho ladila do bílo-stříbrno-béžové barvy, baňky jsem doplnila bílými háčkovanými ozdobami, čokoládovou kolekcí, kterou nám donesl Mikuláš, nazdobenými perníčky a perníkovými baňkami.
Toužila jsem po jedličce, protože stromeček stojí kousek od krbu, takže třeba takový smrček by asi během pár dní začal opadávat. Mé přání se mi splnilo, stromeček sice neměří dva metry, ale stolek pod ním mu výrazně pomohl :) Už chybí jen dárečky…ty dáváme také ráno a pak se jimi celý den kocháme.

Po stromečku jsme s babičkou dělali bramborový salát a rybí polévku, která u nás nesmí chybět. Tomáš ji sice nejí a upřednostňuje čočkovou, já si bez ní ale Štědrovečerní večeři představit nedokážu. Odpoledne jsme strávili u pohádek s čajem a cukrovím.

Vánoční atmosféru u nás dotvářel praskající oheň v krbu, svíčky, vánoční kaktus – letos jsem nějak opomněla vánoční hvězdu, nebo nakvétající barborky (ty mi tedy stále ještě nevykvetly, takže se příští rok určitě ještě nevdám :D).

Před pátou hodinou se už smažily řízečky, připravila jsem naši Štědrovečerní tabuli a v 5 jsme zasedli ke stolu. Tento rok to byly naše první společné Vánoce, u stolu jsme se tentokrát sešli s babičkou a mou sestrou a já si jen přeju, aby jsme se tak sešli i příští rok. Dekoraci stolu jsem neřešila nijak dopředu, chtěla jsem sehnat organzu, ale nepoštěstilo se, takže jsem to nějak neřešila a všechno vzniklo až na poslední chvíli. Bílý ubrus jsem dostala od babičky už před Vánoci, doladila jsem ho pruhem z ustřižené záclony, narychlo vytvořeným svícnem, větvičkami ze stromečku a perníčky. Tyrkysově modré nádobí a broušené sklo…nic složitého.

No a po večeři jsme u našeho stromečku rozbalili dárky a musím říct, že jsem byla opravdu hodně překvapená, snad nejvíc za posledních několik let.

Potom jsme se přesunuli ke stromečku babičky, kde nás čekala další nadílka od Ježíška – ten se letos opravdu trefil. Později si pod náš stromeček přišli rozbalit drobnosti od Ježíška také Tomášovi rodiče a  jeho sestra. My jsme se pak společně s nimi a nedočkavou Adélkou šli podívat, cože nám ten Ježíšek u nich nechal :) Potom jsem ještě asi do devíti skládala s Adélkou nové Lego Friends farma. Ježíšek nezapomněl ani na Aru, ale ta se do rozbalování dárků kupodivu nijak nehrnula. Na Boží hod jsme jeli k Tomášovým prarodičům, kde se už tradičně sešla celá rodina…a i tady Ježíšek naděloval. Co všechno mi letos nadělil uvidíte příště :)
Na Štěpána jsme si vyšli na procházku do lesa a dnes tomu nebude jinak…

Doufám, že jste váš Štědrý den prožili v klidu a pokoji
se svými nejbližšími a že jste pod stromečkem našli to,
co jste si přáli. Nemyslím tím jen to materiální, ale
nadšení vašich blízkých nebo rozzářená očka dětí.
Vánoce ale přeci jen nejsou o dárcích, 
ale o našich milovaných a o duchu Vánoc :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *